Gry do pobrania - opis Farm Manager 2018

Jak pozwoliło na dziewczynę wychowaną w centrum, nie wyobrażam sobie występowania na wsi i że dlatego uwielbiam wszelkiej maści gry przenoszące nas na łono natury. Jest piękna bardzo relaksującego w propagowaniu tych ludziach zbóż, obserwowaniu jak są, zbieraniu owoców i kontrolowaniu zwierząt. Tak dużo kobiet planuje podobnie, dlatego symulatory rolnicze bawią się od lat niezwykłą popularnością. Polskie studio Cleveran Software poszło przecież w bardziej niszowy kurs również stworzyło ekonomiczną zmianę na fakt prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Informacja ta ucieszyła mnie tym bardziej, że wybieram właśnie wszelkiego typie tycoony skupione na gospodarce i rozbudowie niż symulacje, w jakich zajmujemy się w piłkę danego gościa również dajemy wszystkie żmudne zajęcia. W chwili jak wykonuję te słowa „Farm Manager 2018” istnieje aktualnie dużym zyskiem finansowym – gra oddała się po kilkunastu godzinach, a po paru dniach zapewniła studiu kilkaset tysięcy złotych zysku. Miała i okazję trafić na listę 3 najpopularniejszych zabaw na Steamie. Wow. Toż się nieczęsto przytrafia debiutującemu developerowi. A czy świadczy to, że przechodzimy do robienia z muzyką idealną i wartą polecenia każdemu? Bynajmniej nie. Po ponad dwudziestu godzinach spędzonych w obecnej sztuce z bólem serca muszę przyznać, że zawalono tutaj najistotniejszy czynnik gry – ekonomię.

W grze widoczne są trzy tryby zabawy. Ważny spośród nich więc pełna, kilkudziesięciogodzinna kampania, która właśnie niewątpliwie jest samouczkiem zapoznającym graczy z wszelkimi mechanizmami zabawy. Na starcie jesteśmy kontakt jedynie do garstki podstawowych budynków, z czasem dochodzą maszyny rolnicze, a także zakłady przetwórstwa. To rozwiązanie wydawało mi się dość proste, gdyż dojazd do całych ofert z początku przytłoczyłby graczy, ale czasowo rozegrano to dużo źle. Podstawy zarządzania farmą da się szybko poznać oraz choć uważa się potencjał mogący dać gospodarstwu większy wpływ, to należy dokładnie czekać, aż zrealizujemy kolejne, żmudne cele kampanii, aby odblokować daną opcję.

Warto jednak zauważyć, że jak na managera przystało, gra oferuje bardzo wiele możliwości, która przez liczby godziny potrafią naprawdę wciągnąć. Poznałam chociażby zasady uprawy pola, które stanowiły o jego form, i co wewnątrz tym chodzi jakości samych zbiorów. Jeżeli po pracy nie dokonałam kultywacji czy nawożenia pole gwarantowało zbiory przeciętnej obfitości. Wszystka z ostatnich czynności kosztowała jednak wielkie ilości czasu (początkowo nie posługujemy się maszynami rolniczymi), co wymuszało przechodzenie na układ. Już tenże wybór uprawy jest istotny – musimy stwierdzić czy produkt zdąży wyrosnąć do zimy, gdyż wówczas wszystkie uprawy jednoroczne nam przepadną a wszystka robota pojedzie na niskie, a i przeanalizować pozycję na placu, czyli wybrać zboże/roślinę, która najniższym kosztem da nam największy wpływ. https://symulatorfarmy.eu/pelna-wersja/

Do tego należy wciąż dbać o liczbę zatrudnionych pracowników. Każdego miesiąca znajdują oni cenę, wtedy nie ma zamiaru zajmować niewiele osób, niż istniejemy w stanie wykorzystać. Ciężko przeżyłam pierwszą zimę, kiedy zaprezentowało się, że część moich ludzi nie ma dość co czynić. Polityka ich wychodzenia również się nie sprawdziła, gdyż wszystkiemu należało wypłacić przy odejściu pensję z góry. Gdy ze stosu pieniędzy, który przyjęła na starcie, zostało mi obecnie ich znacznie niewiele zaczęłam dawać godniejszą troskę na bilans wydatków i dochodów. Eksperymentowałam z efektami na końcu na ile potrafiła w prawie poblokowanej działalności również kiedy nadeszła kolejna zima byłam już odpowiednio zorganizowana.

Drogą na przetrwanie zimy i (nie) na przejście jakiegokolwiek scenariusza zaprezentowała się budowa szklarni. Chociaż w nich bowiem warzywa mogły występować cały rok. Wystarczyło zatem skupić się na uprawie najbardziej opłacalnego z nich a porzucić całkowicie rzecz na starej roli. Zostałam potentatem czerwonej papryki, która była bardzo mocno, była wolna i dostarczała dobry profit. Niestety kampania narzucała mi wciąż wydatki, nigdy nie odpowiednie do obranej przeze mnie drogi. Musiałam dokonać ogromny kredyt na zakup maszyn rolniczych, jakich nie korzystała z dostępnego względu – uprawa pól dawała żałosne przychody, bez powodu na sposób zboża. Do tego te w scenariuszu pojawiały się luki, które okropnie mnie irytowały.

Przykładowo najpierw wymusza się na graczu postawienie pięciu pól o małej powierzchni 0,3 ha. OK, świetnie. Następnie należy kupić maszynę sadowniczą. Później kupujemy sadzonki gruszy i wiśni i scenariusz karze nam je obsadzić na różnych polach przy zachowaniu maszyn. Niestety składa się, że maszyny na miejsce o tak małej powierzchni nie mogą wjechać. Pozostaje zatem zburzenie poprzednich i ponowne zapłacenie za budowę takich o również większym rozmiarze. Wyrzucanie w błoto kilkunastu tys. złotych boli oraz zabiera się potem czkawką. Dodajcie do ostatniego fakt, że drzewa wydają owoce dopiero po roku (!), a przychód z nich jest minimalnie większy od ostatniego ze szklarni. Który istnieje zatem sens czekania rok na ogłoszenie takiego samego plonu?

Do bieżącego kolejny koszmar to zmniejszające się po paru użyciach maszyny. Postać z nich mogłam naprawić, część z nieznanych mi powodów była zablokowaną taką możliwość. Była mi wtedy sprzedaż po kosztach. Do obecnego w późniejszych etapach scenariusze wymagają uprawy coraz większych pól, ale twórcy zapomnieli o odblokowaniu podstawowej maszyny rolniczej – kombajnu, bez jakiego nie zbierzemy plonów mechanicznie. Będąc niewiele dużych pól oraz dużo pracowników zbieranie ręczne zbóż kosztuje spore ilości czasu. Również oczywiście, znów, nie dokonuje się to wszystko na dochody. Pomijam już drobne glitche połączone z brakiem możliwości nawodnienia pola, jakie tego chce. Najbardziej wkurzały mnie w współczesnej kampanii cele, których nie system było od pewnego momentu spełnić bez brania kosztownych kredytów.

Wyobraźcie sobie, że dochodzicie teraz do poziomu, w jakim Wasza farma w liczbę prosperuje, ale choć nie uprawiacie pól to zazwyczaj musicie płacić jeszcze to wspanialsze maszyny, bo scenariusz stara się ciągle podwyższać poziom trudności. Nie narzeka też nic bardziej nudnego, niż czekanie cały rok, lub kilka ładnych godzin, na zaliczenie szkolenia czy realizację innego celu. Ja odpuściłam sobie kampanię po kilkunastu godzinach i naprawdę polecam odpalanie jej tylko do spraw zrozumienia ważnych zasad gry.

Zdecydowanie najlepszym trybem imprezy są scenariusze, których do ogrania jest tu kilkanaście. Stanowią one zawsze delikatne tło fabularne plus są skupione na połączonych spośród nim końcach. Przykładowo w scenariuszu „Kraina mlekiem i miodem płynąca” jesteśmy dostosować farmę do trendu powiązanego z hodowlą krów i pszczół i stworzyć określoną liczbę mleka również miodu. Niektóre scenariusze będą chciałyby zarobienia określonej kwot pieniędzy, inne postawienia konkretnych budynków, i jeszcze inne wyłączenia z procesów jakichkolwiek maszyn. Zadania te są oczywiście dość czasochłonne, lecz nie naprawdę znacząco jak w sukcesie kampanii. Do tego stare dużą swobodę działań tzn. odblokowane są wszystkie budynki w zabawie również zwierzęta czy maszyny. Sęk w współczesnym, że każdy scenariusz wymagający np. zebrania określonej kwot gotówki można wykonać poprzez wzięcie pożyczki lub posiłkowanie się schematem powiązanym ze szklarniami.

Ostatnim trybem atrakcji jest aktywna gra, więc po prostu nieskończone zwiększanie naszej drogiej farmy, bez narzucenia określonego celu. Tutaj tak sporo chce od Waszego zaangażowania. Toż jakże impreza w piaskownicy – niektórzy będą brać przyjemność z udoskonalania swojego gospodarstwa, inni znudzą się po paru godzinach.

Oprawa wizualna zawiera w managerach znikome znaczenie, jednak moim przekonaniem poziom, który reprezentuje prezentuje jest doskonale w kształtu. Miło ogląda się w zbliżeniach jak ludzie uwijają się na terytoriach oraz podnoszą różne warzywa. Szkoda, że zabrakło większego urozmaicenia warunków atmosferycznych, które wchodziły na poziom upraw np. powodzie, huragany, susze itp. Pod kątem animacji zdarzają się niedociągnięcia, a wbrew to suma robi piękne wrażenie. Wszystko skąpane jest w jasnych barwach, a interfejs jest w wagę intuicyjny i dostępny do zapamiętania. Niestety jest zatem forma najlepszych gier rolniczych z wyboru symulatorów, a kiedy na tytuł ekonomiczny, to oprawa wizualna jest wystarczająca. W środowisku przygrywa przyjemna dla ucha muzyczka, która nie męczy się nawet po paru godzinach (bardzo przypominała mi problemy z „Sim City 3000”). Same co bym zmieniła to dodanie również jednego poziomu przyspieszenia czasu, który skróciłby cele wymagające największego czekania.

Moim przekonaniem największym problemem „Farm Managera 2018” jest skoncentrowanie się na zbyt dużo możliwościach rozbudowy oraz upraw, przy jednoczesnym pominięciu odpowiedniego zbalansowania rozgrywki. Cóż bowiem spośród tego, że możemy stać hodowcą królików czy położyć na krowy oraz przetwórstwo mleka, kiedy będziemy korzystać z obecnych inwestycji zyski, które ledwo wystarczą na pierwsze opłaty. Jeżeli system ekonomii w grze działa źle, a morał z jakiegoś scenariusza płynie jeden (buduj kobiety te szklarnie!), to moim przekonaniem przedstawia nie wykonywa naszych praw.

„Farm Manager 2018” żyć chyba zauroczy Was na starcie, a od Waszych oczekiwań chce jak długo będziecie się tu w okresie dobrze bawić. Nawet jeśli przymknie się oko na ekonomię i skupi na następujących elementach, przynajmniej na czerpaniu satysfakcji z żyjącego gospodarstwa, toż po jakimś czasie i tak wkradnie się tutaj nuda. Odganianie wron na terytorium, choroba zwierząt czy szkodniki na polu to same zdarzenia losowe, których doświadczyłam, a przecież z produkcją na farmie zobowiązują się często o znacznie większe wyzwania. Ważna więc było rzeczywiście fantastycznie rozwinąć dodając strajki pracowników, pożary, powodzie, czy inne drobiazgi, które wywołałyby wrażenie, że na własnej farmie coś się dzieje poza wykresem bilansu przychodów i rozchodów.

Ocena użytkowników: 7/10

Wymagania sprzętowe Farm Manager 2018

Minimalne: Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz 4 GB RAM karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560 / Radeon HD 7850 lub lepsza 6 GB HDD Windows 7/8/10 64-bit

Rekomendowane: Intel Core i7-2600K 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz 8 GB RAM karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza 6 GB HDD Windows 7/8/10 64-bit